Léčebný efekt rostlin


Všichni víme a již jsme asi na vlastní kůži vyzkoušeli, že čaje jsou jednou z možností, jak užívat léky. Ano, mnoho z nás není zvyklých nazývat výluhy z rostlin jako lék. Celkově, pokud někdo užívá „rostlinné“ doplňky stravy, většinou to za léky nepovažuje. Někdy se ovšem jedná o pochybení. Pravda je, že látky obsažené v lécích dostupných v lékárnách, jsou obvykle vyráběny chemicky v laboratořích a s rostlinami tedy nemají moc co do činění. Někdy jsou ale tyto látky totožné, jindy inspirované, látkami, které se v rostlinách běžně vyskytují. Příkladem za všechny mohou být například otravy při požití určitého množství jedovatých hub.

šálek čaje

Některé z těchto látek, které otravy způsobují se v mnohonásobně menších množstvích využívají jako účinné látky v léčivých přípravcích. Je pak běžné, že pokud se lékař pacienta zeptá na užívané léky, pacient nemá potřebu se o výše zmíněných doplňcích zmiňovat. A to může být zdrojem problémů v účinnosti léků. Vznikají tak interakce obvykle na úrovni metabolismu daných léčiv. Léčiva, která lékaři předepisují se totiž obvykle zpracovávají (na účinné i neúčinné) metabolity v játrech pomocí enzymů. Tyto enzymy ale mohou být rostlinnými přípravky podpořeny nebo utlumeny. To může vést ke zvýšení nebo naopak snížení účinku jednotlivých léků. Příkladem může být šťáva z grapefruitu.

růže stolistá

Ta obsahuje látky nazývané furokumariny, které inhibují (utlumují) jeden z enzymů v játrech a grep tak interaguje s mnohými léky. Vedle toho můžeme zmínit i výtažky z třezalky tečkované. Zpátky ale k čaji. Ten může fungovat i jako hydratace nebo jen chutná tekutina. Příjemné jistě bude vyzkoušet čaj z růže. Ta, jak je všeobecně známo, velmi krásně voní a má i své léčebné účinky. Připravit si čaj z růže se může stát součástí pěkného odpoledne, kdy si budete potřebovat odpočinout.