MÄ›sÃc je bezesporu jednou z nejvÄ›tÅ¡Ãch dominant noÄnÃho nebe. Nenà tedy divu, že naÅ¡e pÅ™edky fascinoval již od pradávna. I starovÄ›ké národy se tak nauÄily mnoho o jeho pohybu, dokonce dovedli pÅ™edvÃdat zatmÄ›nÃ.
Â
V dneÅ¡nà dobÄ› toho samozÅ™ejmÄ› vÃme daleko vÃce. Dokonce jsme se na nÄ›j nÄ›kolikrát vypravili, konkrétnÄ› v misÃch Apollo 11-17 v šedesátých a sedmdesátých letech. VÅ¡echny na nÄ›m pÅ™istály, s výjimkou Apolla 13. Od té doby je vÅ¡ak v tomto ohledu klid – po celá desetiletà na MÄ›sÃci nespoÄinula noha ÄlovÄ›ka.
Â
Â
To se může lidem stát divné – skuteÄnÄ› naÅ¡e oběžnice nestojà za zkoumánÃ? Pravda je vÅ¡ak trochu jinde. Ve skuteÄnosti jsou zde jiné, mnohem prozaiÄtÄ›jÅ¡Ã důvody, proÄ jsme tam tak dlouho neletÄ›li. A tÃm hlavnÃm jsou, jak si lze snadno domyslet, finance.
Â
Lze si pÅ™edstavit, že cesta na MÄ›sÃc je finanÄnÄ› velmi nároÄný projekt. AvÅ¡ak po poslednÃm letu programu Apollo byl rozpoÄet NASA znaÄnÄ› seÅ¡krtán. VesmÃrný závod nad Ruskem by vyhrán, kilogramy vzorků prachu i kamenů dopraveny na zem a pÅ™edány vÄ›dcům ke zkoumánÃ. Nenà tedy důvod, proÄ by bylo nutné se tam vracet, a penÃze, které tato organizace dostala, tomu odpovÃdaly.
Â
Â
To samozÅ™ejmÄ› platà i v dneÅ¡nà dobÄ›. NavÃc je zde i problém zastaralé technologie. Ta, která nás tam dopravila v 60. letech, nás tam nemůže dopravit dnes. Ne proto, že by snad byla zniÄena, nýbrž proto, že je již nekompatibilnà s dneÅ¡nÃmi poÄÃtaÄi a systémy. ZjednoduÅ¡enÄ› Å™eÄeno, bylo by to jako snažit se zprovoznit program urÄený pro MS DOS na iPhonu – je mnohem jednoduÅ¡Å¡Ã zkrátka vymyslet nový, který bude mÃt stejné výsledky.
Â
V souÄasné dobÄ› se vÅ¡ak zájem o MÄ›sÃc opÄ›t zvyÅ¡uje, a plánuje se prvnà lidská expedice po mnoha letech, tentokrát v rámci projektu Artemis. Je tedy vidÄ›t, že jsme na naÅ¡eho souputnÃka nezapomnÄ›li, jen zájmy vlád a koneckonců i vÄ›tÅ¡iny lidà ležely jinde.