Vyšlapané cestičky
Nový koberec vypadá jako vystřižený ze žurnálu, a pokud je profesionálně položený, nikde nevidíte žádné spoje ani spáry. Je to dokonalá rovná plocha, vysloveně estetický zážitek. Ten se ale brzy změní spíše v deziluzi, jakmile se na něm objeví znatelné vyšlapané chodníčky. Je to jev zcela přirozený, se kterým si ale neporadí běžný vysavač, pouze speciální čisticí stroje na čištění koberců.
Proměna vůně k nepoznání
Také patříte k lidem, kteří si rádi čichají k novému koberci, protože voní takovou zvláštní „novotou“? Nově položený koberec je pochopitelně čistý a vy jste si v tomto okamžiku jistí, že se po něm nikdo neprocházel, a jste první. Takováto krytina mnohdy láká se po ní doslova povalovat, válet sudy, dělat kotouly a shyby, zacvičit si tu kliky a leh sedy, anebo si tu jen tak posedět s šálkem kávy. Je to psychologická záležitost, protože víte, že se tu můžete zcela bezpečně oddávat relaxaci, aniž by vás tu něco rušilo.
Jakmile však uběhne několik měsíců, původní vůně vyvane. Zpočátku se koberec žádnou vůní neprojevuje, ale pokud jej pouze vysáváte pytlíkovým vysavačem, brzy zjistíte, že spíše zapáchá. Může vám to připomínat zapomenuté máslo v chladničce, které žluklo, a u něhož se na oxidaci a rozkladu podepsaly bakterie. Tento druh zápachu skutečně vzniká z tukové složky, která se na koberec rozptýlí při vaření pokrmů. Dalším zdrojem zápachu jsou vaše chodidla, buď bosá, nebo v ponožkách, odkud do kobercových vláken proniká váš pot a následně je také rozkládán bakteriemi. S tím vším si ovšem snadno poradí stroje na čištění koberců a čalounění https://modryzralok.cz/cisteni-nabytku-a-kobercu/.
S čalouněním sedacích souprav také bývá podobný problém, jako s koberci, tam se sice neprojeví vyšlapané cestičky, ale spíše vysezené mastné fleky, a tam, kde si otíráte své bosé nohy, to taktéž může připomínat týden nošené ponožky.